Mezinárodní příležitost pro mládež

Jiří Jurda Žákovský parlament

Dva zástupci Žákovské parlament Jílová se účastnili zajímavého on-line semináře s názvem Mezinárodní příležitost pro mládež. Naši žáci Vám níže přinášejí shrnutí z této akce.


Nedím Pršeš – TD3
Přednáška o mezinárodní příležitosti pro mládež zahájila regionální koordinátorka Euro centra Brno Nikola Pavlučková ve spolupráci s Domem mezinárodní spolupráce. Byla zde přítomná Johana Jožková za Dům mezinárodní spolupráce, která všem účastníkům představila projekt a jeho funkčnost. Dále zde byli dva ambasadoři dobrovolnických projektů, a zároveň bývalí účastníci těchto projektů Barbora Vrátná, která jeden školní rok strávila v Rakousku a Martin Nikl, který krátkodobě navštívil Jižní Turecko. Johana Jožková účastníkům představila první projekt „Erasmus + mládež“, který je určený lidem od 13 do 30 let a druhý projekt „Evropský sbor solidarity“, který je pro lidi od 18 do 30 let… U obou projektů vysvětlila možnosti projektu, funkčnost, dopady na jednotlivce. Taktéž představila nově plánované projekty, například humanitární pomoc v zemích třetího světa. Dále si slovo převzali ambasadoři dobrovolnických projektů, kteří prezentovali jejích zkušenosti s projektem do nejmenších detailů. Popsali vše od jejich cesty na samotné místo až do odjezdu, a také se podělili o pocity ze všeho… Na konci semináře byla zahájena debata ohledně dotazů s účastníky. Za mě je tato možnost vycestování mimo Českou republiku velice zajímavá, jelikož si zlepšíte svoji angličtinu, komunikaci a poznáte nová místa a lidi… doporučuji se na tuto možnost podívat.

Běla Sedláčková – Pod1
Mezinárodní příležitosti pro mládež – přednáška v zoom platformě Optimistický tým Eurocetra Brno, nám dal možnost nahlédnout do jejich zajímavých projektů. Jednotlivě nám představil několik jejich projektů, kde je hledat a co všechno obnáší. Hlavním projektem byl ERASMUS+MLÁDEŽ, což se týká výměny mladých lidí z různých zemí. Dále jsem zaznamenala, že můžeme i různé projekty hledat na stránkách Evropského sboru solidarity což je nový program EU a nachází se tam různé dobrovolnické + solidární projekty. Nově se prý vytváří humanitární větev, což jsou projekty humanitární pomoci v cizích zemích. Pochopila jsem, že tyto projekty nám mohou darovat spoustu nových zážitků, prospěje nám to v sebepoznání, můžeme si tím rozšířit obzory, zlepšit svůj jazyk a samozřejmě získat nové přátele a kontakty. Nakonec nám šikovní absolventi různých projektů říkali vlastní zkušenosti a bylo to opravdu velmi příjemné. Pokud byste chtěli rychlé informace o takových vzdělávacích programech tak existuje také evropská informační síť Eurodesk. www.eurodesk.cz.

Přejeme hodně zdraví, pevné nervy a pozitivní mysl v době koronavirové přeje váš ŽÁKOVSKÝ PARLAMENT.