Podzimní prázdniny letos poprvé jinak

Miroslava Čechová Novinky

Každoročně se touto dobou s nimi všichni setkáváme. Po dvouměsíčním učení ve škole přicházejí tolik očekávané dny volna. Podzimní prázdniny představují dobu, které lze využít k množství aktivit, jenž běžný život, k nimž studium na střední škole patří, neposkytuje. Vždy se na ně všichni těšíme, protože se jedná o poslední dny, kdy ještě slunce svítí, ale již tolik nehřeje, kdy se sice stmívá dříve, ale času k relaxaci je stále ještě dostatek.

Letos však budou podzimní prázdniny jiné. Situace, před kterou mnozí varovali již na jaře, kdy nás epidemie nemoci, kterou jsme dříve nepoznali, tedy koronaviru, zasáhla poprvé, nastala dříve, než všichni čekali a udeřila nesmírnou silou.

Tak jako na jaře se nejdříve zavřely školy, poté následovaly restaurace, kina, divadla, posilovny a nakonec se zákaz dotknul i obchodů a služeb s výjimkou některých, které k životu nezbytně potřebujeme. Společenský život téměř ustal. Rouška, kterou jsme dříve znali pouze z filmů z lékařského prostředí, se stala nezbytnou součástí šatníku každého z nás a vyjít dnes bez ní na ulici je téměř nemožné. A asi bude ještě hůře.

Počet nakažených nemocí Covid 19 roste raketovým tempem, přibývá hospitalizovaných i mrtvých. Česká republika se ze země, která na jaře zvládla pandemii na jedničku, stala zemí s nejvyšším počtem nakažených na 100 000 obyvatel na celém světě. Aby se situace ještě více nezhoršovala, záleží nyní na každém z nás. Pro vás všechny žádám, rozhodně nepřikazuji. Během týdenního volna, které vás od zítřka čeká, buďte opatrní! Noste roušky, omezte sociální kontakty s vrstevníky, zůstaňte doma! Vím, že to zní divně, ale jinak to asi nepůjde. Na každém z nás nyní záleží, abychom se co nejdříve sešli společně ve školních lavicích..

Na každého z vás se těším v pondělí při hodinách distanční a off-line výuky. A připomínám všem. Je povinná.

Hezké podzimní prázdniny a na viděnou v lepších časech..

Mgr. Vítězslav Hulák