Jaro přichází

Miroslava Čechová Novinky

Dnes je první jarní den. Když jsem se brzy ráno vzbudil, venku sněžilo. Právě jsem se vrátil z krátké ranní procházky a všude bílo. Můj mobilní telefon mi ukazoval mínus tři stupně pod nulou a venku jaro. Je tohle normální? Překvapím vás kladnou odpovědí.. Ano, takovéto počasí je v našich zeměpisných šířkách úplně běžné. Je to nezvyklé, ale je tomu tak. To jen my jsme si v posledních letech zvykli, že touhle dobou je již teplo a kvetou první rostliny. Na něco podobného nejsme poslední dobou zvyklí. Ale já pamatuji sníh i počátkem května. Sice hned roztál, ale sněžilo. Ve včerejších zprávách jeden klimatolog řekl, že počasí se vrací k normálu. S tím nelze než souhlasit.

Jaro v Brně

Horší je to však s námi lidmi. Náš život se bohužel do normálu, na který jsme byli zvyklí, nevrací. Nemoc, která již rok ohrožuje lidstvo, neustupuje. A my nežijeme normální život. Již třetí týden žijeme v uzávěře, jenž má šíření epidemie zbrzdit. O době předtím ani nemluvím, jenže nyní jsou opatření ještě přísnější, než byla doposud.  Zastavit zákeřného protivníka zatím nelze,  růst nemoci můžeme pouze zpomalit. A čísla, která nemoc mapují, se bohužel nemýlí. Proto také již druhé Velikonoce nestrávíme tak, jak jsme bývali zvyklí.

Jaro v Brně

Optimismu je v nynější nelehké době málo. Přesto lze nalézt pozitiva. Zabírá očkování, ubývá nemocných zdravotníků, i když nemocnice jsou přeplněné a neumírá již tolik starších lidí. Bohužel nemoc zasahuje i mladší ročníky narození  a rozhodně si přitom nevybírá. Musíme vydržet. Jedinou prevencí je dodržování přísných opatření, omezení kontaktů na minimum a také ohleduplnost ve vztahu k lidem z našeho bezprostředního okolí.

Přichází jaro. A já pevně věřím, že s jeho počátkem začne i postupný odchod zákeřné nemoci, která nemá v oblibě slunce a teplo, kdy se nemůže mezi lidmi šířit a její vliv tak slábne. Věřím také tomu, že se všichni na jaře vrátíme do školy, kterou jsme před Vánocemi opustili a že se život postupně vrátí k normálu tak jako současné počasí. I když venku mrzne a je bílo.

Jaro v Brně

Krásné jaro a na brzkou shledanou.

Mgr. Vítězslav Hulák

J