Adventní neděle, v pořadí druhá

Miroslava Čechová Novinky

Nedávno jsme zapalovali první svíčku na našem adventním věnci. Připomínali jsme si tím proroky, kteří předpověděli Ježíšův příchod na svět a tato svíčka by měla symbolizovat naději. Tu v dnešní době potřebujeme asi ze všeho nejvíce.

Týden uplynul jako voda a před námi je již druhá adventní neděle. Tou si připomínáme lásku a Ježíšovy jesličky. Tato svíce je známá také jako ,,betlémská“. Neděle, kdy do Vánoce zbývají necelé tři týdny, bývá označována jako bronzová. Toto označení však s křesťanstvím nemá nic společného. Je spojeno s obchodním marketingem. Do obchodů vyrážejí za nákupy i ti, kteří ještě s pořizováním dárků na Vánoce váhali.

Přitom právě období adventu by mělo představovat období zklidnění, kdy pomalu vrcholí přípravy na jeden z největších křesťanských svátků v roce. V domácnostech se uklízelo, peklo cukroví a děti očekávali s napětím  příchod Mikuláše s andělem a čertem.

Mikulášská nadílka_obraz Josefa Lady

Současná situace z epidemiologického pohledu není dobrá. Sice se nemoc, která nás již druhým rokem trápí, trochu unavila, ale stále jsou čísla nakažených i pacientů v nemocnicích velmi vysoká a ministr zdravotnictví doporučuje omezení kontaktů mezi lidmi na minimum. V předvánočním čase se však jedná o prosbu dosti nereálnou. Lidé vyrážejí na nákupy, a i když byly vánoční trhy zakázány, v ulicích měst a městeček se pohybuje stále velké množství lidí. Přesto je právě nyní velmi důležité chránit sebe i své okolí.

Přeji vám všem co nejhezčí prožití druhé adventní neděle. Buďte na sebe opatrní a za týden na shledanou..

Mgr. Vítězslav Hulák