75 let od konce 2. světové války – výročí, které je nutné si neustále připomínat

Miroslava Čechová Novinky

Každoročně si touto dobou, v níž kvetou šeříky a vše je zalité sluncem, připomínáme výročí konce 2. světové války, největšího ozbrojeného konfliktu v lidských dějinách. Letos však budou tyto oslavy jiné. Bez vzpomínkových akcí, slavnostních shromáždění, vojenských přehlídek a rekonstrukcí bitev, na něž jsme byli desítky let zvyklí.

Letos je však všechno jiné. Když jsem se nedávno zamýšlel nad otázkou, kterou mi někteří z vás ve vašich e-mailech kladete, zda jsem něco podobného, co se nyní kolem nás děje, zažil, musel jsem popravdě odpovědět, že nikoli. Podobnou situaci, která v důsledku koronavirové pandemie nastala, totiž nepamatuje téměř nikdo z nás.

Jediní, kdo snad mohou současný stav srovnávat s něčím podobným, jsou právě pamětníci květnových dní před 75ti lety, kdy končila válka, jejíž důsledky se přímo či nepřímo dotkly každého. Staří lidé, tehdy buďto velmi mladí, nebo ještě děti, jsou jediní, kteří zažili něco podobného, co nyní prožíváme. I když srovnání je tady dosti silné slovo. Situace tehdy se od té nynější přece jen podstatně lišila.

Zatímco tehdy bylo viditelné zlo, představované nacistickým Německem a Hitlerem, poraženo, zlo, které je představováno koronavirem způsobujícím nemoc Covid 19, nejenže vidět není, ale zároveň ještě není poraženo a tím je nebezpečnější.

Tak jako se svět před 75ti lety začal postupně z prožitých hrůz vzpamatovávat a vracet do normálu., tak i svět současný začíná pomaloučku fungovat jako dříve. Vyhráno však zdaleka není. Záhadná nemoc z čínského Wu – chanu tady stále je a porazit ji úplně nebude vůbec snadné a bude trvat řadu let, než se lidstvo vrátí tam, kde se ještě před necelým půlrokem nacházelo.

Tak jako svět po skončení 2. světové války nebyl takový, jako před jejím začátkem, tak ani ten náš svět, pokud se nám podaří záhadný virus porazit, nebude stejný jako ten, který jsme všichni v minulosti považovali za normální a situaci, jenž nastala nyní, jsme si ani v nejčernějších snech a katastrofických vizích nedokázali představit.

Právě proto je důležité si události konce války z května 1945 neustále připomínat. Jako lidé po jejím skončení začali budovat nový, lepší svět, tak i my budeme muset začít žít jinak a více se starat nejen o sebe, ale také i o své okolí, aby se události, jejichž účastníky jsme se všichni v uplynulých týdnech a měsících stali a které bohužel i nadále ovlivňují naše životy, již v budoucnu nikdy neopakovaly.

Poznáte někdo místo z fotografie? Zdroj: archiv města Brna

Mgr. Vítězslav Hulák