17. listopad, významný den, který se v českých dějinách objevuje hned dvakrát. Tento podzimní den a události, které se odehrály, zahýbaly společností na všech frontách. Česká republika si připomíná 17. listopad roku 1939 a 1989. Ale co se skutečně stalo v onen významný den 17. listopadu?
17. listopadu 1939
Listopadové dění roku 1939 bylo vyústění napjaté situace v naší zemi. Po březnové okupaci nacistickými vojky se český národ semkl a připomínal si 21. výročí vzniku Československa. Při této příležitosti probíhala velká protinacistická demonstrace. Několik tisíc studentů bylo rozehnáno střelbou nacistických pohlavárů. Při této střelbě byl zraněn student Jan Opletal, který svým zraněním následně podlehl. Protiokupační nálada ještě zesílila. Při pohřbu Jana Opletala procházel smuteční průvod Prahou a přerostl v protinacistickou demonstraci a opět došlo ke tvrdým střetům s pořádkovými silami. Pro český lid a hlavně studenty následovala tvrdá odplata. Došlo k uzavření českých vysokých škol, gestapo zatklo přes tisíc studentů a pedagogů, 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora, z nichž 40 věznění a tvrdé práce nepřežilo. České vysoké školy byly uzavřeny až roku 1945, tedy na konci II. světové války. Od roku 1939 se 17. listopad slaví jako Mezinárodní den studentstva.
17. listopadu 1989
O padesát let později a u příležitosti Mezinárodního dne studenstva si studenti připomněli toto výročí studentskou manifestací na Albertově. Odtud se vydali do centra Prahy a otevřeně kritizovali komunistickou moc. Na Národní třídě proti nim brutálně zakročila policie. Mnoho studentů bylo vážně zraněno. Policejní zásah vyvolal vlnu odporu, který vedl k pádu totalitního režimu. Studenti vstoupili do stávky, sepsali požadavky, jež vyjadřovali přání většiny spoluobčanů naší země, kteří již nadále nehodlali snášet vládu komunistů. Ke studentům se přidali dělníci, herci a 27. listopadu se uskutečnila generální stávka. Statisíce lidí demonstrovalo ve všech městech v Čechách i na Slovensku. Tyto události a události následujících dní vedly k pádu 40ti leté vlády komunistického režimu.
Události 17. listopadu trvaly necelých osm hodin a zapsaly se do československých dějin. Lidé v čele se studenty tehdy ukázali, že se přestávají bát, komunistický režim zase ukázal, kam až je schopen zajít, aby se udržel u moci. 17. listopad 1989 byl začátkem konce komunistického režimu v naší zemi. Od událostí, které se staly 17. listopadu 1989, se tento den u nás slaví také jako významný den v dějinách České republiky.
Mgr. Marcela Kiliánová, Ing. Přemysl Doležal, p. Jiří Jurda a Jílováci:-)