Zajímavosti města BRNA II.

Lenka Pokorná Domov mládeže

Dne 10.11. jsme vyrazili vyzbrojeni vytištěným  průvodcem od pí vychovatelky na 2. procházku po zajímavostech města Brna.

První zastávkou bylo místo pro Brňany známé jako Čára. Je to místo pod hodinami na ulici České ,kde se po generace schází mladí i staří. Takže, když se řekne: “sraz je na čáře“. Je to nahoře na České.

Dále nás cesta vedla na Moravské náměstí před kostel sv. Tomáše, před kterým se tyčí 8m vysoká bronzová jezdecká socha markraběte Jošta Lucemburského. Socha vás upoutá tím, že nemá podstavec. Má hrozně dlouhé nohy. Říká se jí také žirafa.

Kolem kostela sv.Jakuba a jeho kostnice jsme došli na nám. Svobody, kde nás zaujal brněnský časostroj ,neboli orloj. Ten je vytesaný z černé žuly, na kterém ale s určitostí čas nepoznáte! Další dominantou náměstí je kruhová bronzová kašna zdobená verši básníka Jana Skácela.

V 7.patře na střeše upraveného renesančního paláce Domu pánů z Lipé se nám naskytl netradiční pohled z ptačí perspektivy na část náměstí Svobody, hrad Špilberk, chrám sv. Petra a Pavla ,Starou radnici i daleké Hády a sídliště Líšeň.

Dále nás „průvodce“ vedl přes Kobližnou kolem obchodního domu Centrum, před kterým jsme objevili další zajímavou sochu. Jsou to 3 velké  žárovky z drátu, jako pocta T. A. Edisonovi .Ten elektrifikoval jako první divadlo v Evropě právě brněnské Mahenovo divadlo na Malinovského náměstí.

U nedalekého Janáčkova divadla jsme zakončili naše putování po Brně. Zde se na střeše podzemních garáží nachází nezvyklá kašna – vodní barevná opona, která na padající vodě vytváří obrazce a nápisy. Po setmění fontána nabízí jedinečnou podívanou.  WOW!!!

Už teď se budeme těšit na „Vánoční BRNO 21“ .

Kolektiv žáků MIEZ1, MP3, I1B, DV1