Rozloučení s polskými studenty

Lenka Pokorná Domov mládeže

V neděli 20. května 2018 jsme na domově očekávali zahraniční návštěvu. V pozdních odpoledních hodinách přijelo 17 usměvavých studentů a s nimi dvě sympatické učitelky z polského Krakova. Hned se zabydleli, prozkoumali ledničky na patrech a pídili se po informacích, co a jak bude. A bylo. Každý den něco.

S našimi žáky chodili do posilovny, sauny, tělocvičny i na školní hřiště. Na domově hráli kulečník, fotbálek, učili se češtině zvláště s našimi dívkami a naopak. Sportu bylo dostatek. Utkání ve futsalu v naší tělocvičně, lanové centrum – Junglepark, plavání v Kohoutovicích, motokáry. Velmi zdařilý byl sobotní celodenní výlet na vodu, kde sjížděli řeku Jihlavu z Ivančic do Dolních Koutnic. Odpočívali na zřícenině kláštera Rosa Coeli.

Nechyběla ani kultura. Už z dálky Brnu vévodí mohutný Špilberk, kde navštívili kasematy, vyběhli na vyhlídkovou věž a obdivovali i barokní lékárnu, kde houfně nakupovali suvenýry, aby doma všichni viděli, jak je Brno krásné. Byli úžasní, celou dobu fotili, všechno, co se fotit dalo. Brněnské podzemí, ochutnávku kávy a kapučína za dobrý skutek za Zelňáku a mnoho dalšího. Noc kostelů začali návštěvou Baziliky Panny Marie na Mendlově náměstí, zaujala je i klášterní zahrada a krásně svítící zelený hrášek na náměstí. Pak se přesunuli na Petrov, na kostely ve městě, kde měli dostatek času na prohlídky i poslech koncertů.

Výlet do zámeckého areálu v Lednici se také líbil, dřevěné obložení jednotlivých pokojů, schodiště, lustry, spousta květin a nádherné počasí udělalo své. K Janovu hradu pěšky lužním lesem, plavba, Minaret a v nohách je hned přes 10 kilometrů. Slunce svítilo, večere v Penzionu Myslivna byla také dobrá, hlavně ocenili dostatek tekutin a už se jelo do Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. Krásný odpočinek. V Adrenaliu byla také spousta zábav (nejstrmější skluzavka znamená v překladu božský vítr). Z výšky 13 metrů se pustit chce opravdu odvahu, ale přece nebudeme dole v bazénu s naším doprovodem.

Myslíme si, že se celá akce líbila. Studenti byli hodní, slušní, zvídaví, byla s nimi legrace, dokázali se i odvázat, zvláště ve večerních hodinách na domově, ale úderem desáté byl každý večer naprostý klid. Obdivuhodné.

Poslední loučení v sobotu a odjezd po čtrnácti dnech. Už nyní se nám stýská.