Návštěva brněnského podzemí – Labyrint pod Zelným trhem

Lenka Pokorná Domov mládeže

Dne 9.2.2022 jsme se rozhodli vyžít nabídky paní vychovatelky Vašákové, prozkoumat brněnské podzemí pod vedením zkušené průvodkyně. Jako první trasu jsme vybrali Labyrint pod Zelným trhem.

Pod jedním z nejstarších náměstí Brna (počátek 13.stol.) se nachází obrovský  prostor unikátních středověkých chodeb, štol, sklepů a krypt. Kromě toho nás zde čekala kopie historické krčmy, alchymistická laboratoř připomínající slavné lékaře a fyzikusy, kteří v Brně působili a proslavili město po celé Evropě. Nechyběla  ani replika městského  pranýře a klec bláznů, které v 17.století stávaly na tržišti a také první podzemní “svítidla“ a podobné artefakty spojené se středověkem a dobou s tím spojenou.  Během prohlídky jsme zdolali 212 schodů a pohybovali jsme se v hloubce 6 – 8 metrů pod povrchem náměstí. 

 … V poslední části  prohlídky náhle vypli proud a nebýt paní vychovatelky, která rychle vytáhla MINI baterku z kabelky a svítila paní průvodkyni, tak jsme možná navždy zůstali v podzemním labyrintu města Brna !!!  J

Kolektiv žáků domova mládeže