„Dívčí klub“ – Tour de Caffe + vernisáž v prvorepublikové kavárně

Lenka Pokorná Domov mládeže

V pondělí 26.9. se konala druhá schůzka našeho „Dívčího klubu“ – Tour de Caffe I.

Tentokrát jsme vyrazily do historického centra Brna po stopách kavárenské kultury, která v tomto městě měla od nepaměti tradici a dodnes jenom „kvete“ dál. Naším cílem byla Zemanova  kavárna, nejstarší stále fungující podnik v památkově chráněné funkcionalistické stavbě  židovského architekta Vítězslava Korna. Byla postavena v letech 1936/37.

Než jsme dorazily k cíli, tak jsme u Měnínské brány ( z 13.století ) navštívily kavárnu BEZ CUKRU – ideální malou kavárničku pro diabetiky, lidi postižené celiakií  a ty, kdo chtějí zhubnout. To vše jsme se dozvěděly od milé baristky.

Druhá kavárna po cestě byla kavárna v prostorách kláštera – CUKROVÉ NEBE – krásný prostor s příjemnou atmosférou, hudbou, obsluhou, skvělými zákusky a zahrádkou ve vnitrobloku. Na doporučení slečny baristky z Cukrového nebe jsme nakoukly do nedaleké  prostorné kavárny SPOLEK, která je  k vidění na ulici Orlí . Tato stylová kavárna pro studenty s čítárnou, dobrou kávou, čajem a menu má nově otevřenou zahrádku. Je to vlastně zahrada ve vnitrobloku kláštera, která po několik desetiletí mimo jiné skrývala klášterní kapli ..a my ji zrovna objevily. Je to mystické místo.

Za rohem na ulici Josefské jsme v kavárně KOČKAFÉ objevily živý inventář tohoto podniku a to… živé kočičky. Další netradiční kavárna pro milovníky koček.

Do Zemanovy kavárny jsme došly přesně před 16.30 hodinou na právě zahajující vernisáž velkoplošných pláten výtvarnice Darii Baronové. Paní vychovatelka nám zamluvila i stůl, objednaly jsme si skvělou kávu, zákusek i koktejl a my se kochaly nádhernými prostorami prvorepublikového interiéru, který nemá v Brně konkurenci. Byly jsme moc spokojené.

Už teď se těšíme na další pouť „s kávou“ !

Kristýna Winklerová , POD1