Web

Skip Navigation Links13_013_mladiSilaci

Mladí sílaci si užili svůj svátek na Jílové

 

Naše škola pořádá každý rok před vánocemi náborovou sportovní soutěž pro základní školy a víceletá gymnázia, která má název SILOVÝ ČTYŘBOJ. Její vznik se datuje do roku 1996 a právě naše škola je místem, kde byla uvedena do života a od té doby se každým rokem o ni zvyšuje zájem mezi starší žáky základních škol. Historie závodů má své hrdiny a mnozí z nich se hlásili na naši školu, kde rozvíjeli své nesporné nadání do velkých sportovních rozměrů. Jména jako Dušan Bartoš, Marek Kašpar, Zdeněk Nečas,Tomáš Petr, Michal Štrubl, Jiří Pašek a Filip Kokeš jsou dnes již pojmy ( loňský vítěz této soutěže, který překonal český rekord starších žáků Tomáše Petra ) a jistě přijdou další a další nová jména, která budou spojena se značkou Jílová.

Pro chlapce byly připraveny tradiční čtyři dynamické silové disciplíny – šplh na laně bez přírazu nohou ze stoje ( jen silou paží ), trojskok snožmo z místa, shyby na hrazdě a sedy-lehy bez opory nohou na 30 vteřin, které mladí žáci základních škol a víceletých gymnázií zvládali nadmíru dobře. Někteří z nich dokonce skvěle. Bylo radostí sledovat jejich snažení a bojový přístup při nasazení v plnění všech disciplín a radost z toho jistě měli jejich učitelé tělesné výchovy. Pro chlapce byly připraveny hezké ceny. Pro tři nejlepší družstva to byly krásné poháry a pro nejlepší jednotlivce velké medaile a reklamní tašky se suvenýry naší školy. Jako autor soutěže jsem měl hezké pocity, když jsem vnímal radost ze soutěžení a ohromné pocity štěstí, když se v soutěžním klání někomu něco velkého povedlo. Spolupráce závodníků z jednoho družstva a jejich vedoucích si v ničem nezadala se známými vjemy, které vidíme v televizi, když sledujeme velké zápasy sportovních rivalů. Co si chlapci vybojovali, to měli a po ukončení soutěže velmi netrpělivě čekali na výsledkové rozuzlení a na ceny, které se na ně po celou dobu soutěže na stolku vedle stupňů vítězů usmívaly a pořádně je lákaly. Naše škola vyslala poprvé v historii této soutěže svůj mladičký tým, který byl složený z nejzdatnějších žáků prvních ročníků a že kluci mají nejen správné silové dispozice, ale také nádherně bojovali, ukázal jejich konečný součet bodů, který by byl vynikajícím českým rekordem ( zdolání neuvěřitelné hranice počtu 800 bodů tu v dějinách silových disciplín v rámci základních a středních škol v ČR ještě nebylo ) za předpokladu, kdyby naši žáci zůstali v tomto školním roce stále žáky základních škol. Dva z nich sice věkově byli stále ještě staršími žáky ( David Buček MZB1 a František Pereles TD1, oba ročník narození 1998 a Filip Kokeš TD1, který je o rok starší ), ale vzhledem k tomu, že jsou dnes již žáky střední školy, mohli startovat jen „mimo soutěž“. Jejich kvalita mně ale ukázala, že je mohu bez obav přiřadit k věkově starším a stávajícím členům našeho školního družstva, které se připravuje na Silový čtyřboj středních škol, který měl svůj vznik také v naší škole.. To nám dává určitou naději, že bychom mohli být úspěšní i mezi středoškoláky. Ale pojďme raději k výsledkům náborové soutěže.

Soutěž jednotlivců (celkem 39 závodníků):

Závodník Škola Šplh na laně Trojskok Shyby Sedy-lehy Body
1. Hanáček Jiří ZŠ Milénova Brno 3,4s.750cm2829294,75
2. Švec PavelZŠ Židlochovice 3,3s.720cm1936273,60
3. Bouzek MartinZŠ Horácké náměstí Brno3,8s.620cm2532263,40

Soutěž družstev ( celkem 11 družstev ) :

1. ZŠ Milénova Brno766,00 bodů
2. ZŠ Horácké nám. Brno708,35 bodů
3. Gymnázium INTEGRA Brno678,30 bodů

 

Mimo soutěž: SŠ polytechnická, Jílová, Brno - 824,15 bodů

Chci poděkovat všem učitelům tělesné výchovy základních škol a víceletých gymnázií, že přivezli do naší školy svá dobře připravená družstva a umožnili svým svěřencům, aby se sportovně v dobrém slova smyslu „odvázali“ a díky svému nasazení a vzájemné soudržnosti vzdali hold této soutěži, která své obdivovatele neustále rok co rok něčím novým a příjemným obohacuje. Pro nás bude radostí, když se žáci, kteří projevili zájem o prohlídku naší školy a posbírali si letáky, nastoupí v září do naší školy a zapojí se tak do jejího bohatého života. Uděláme všechno, aby si kluci pro sebe vybrali ty nejsprávnější obory, které je osloví a prožijí v naší škole několik let života, které budou možná považovat za nejlepší roky svého mládí.

Mgr. Miroslav Holomek ​

Thumbnail