Web

Skip Navigation Links13_011_sportovni-vysledky

​​​​Vynikající sportovní výsledky našich žáků

​                                                                       

​JIŘÍ JANOŠEK


Když jsem dělal rozhovor s Jirkou Janoškem, byl jsem velmi mile překvapený jeho skromností a plachostí, protože jsem věděl, jak skvělé výsledky ve svém mladém věku ve svém milovaném sportu dosáhl. Pokud by něčeho podobného dosáhl některý z fotbalistů, nosil by svůj nos již dávno v oblacích a sledoval by, jakou odezvu u lidí zanechal. To na Jiřího v žádném případě neplatí a jeho vystupování a sympatické chování potvrzuje mé dlouholeté přesvědčení, že individuální sport dokáže díky tréninkovému vypětí a neustálému překonávání překážek formovat a rozvíjet ty nejcennější morální vlastnosti sportovce a naplnit tím hlavní poslání sportu ve smyslu pozitivního formování osobnosti člověka nejlepším možným způsobem. 
Jirka Janošek je snad cyklistou od narození, protože sudičky mu vdechly jeho lásku ke kolu a on jen naplňuje svůj nalinkovaný osud, kterému věří.. Přestože si vyzkoušel i silnici, nejvíce mu přece jen učarovala dráhová cyklistika, které obětuje nesmírné množství hodin a která mu jako bumerang vrací svou „laskavost“ v podobě úžasných výsledků.

Své první sportovní krůčky začal Jirka absolvovat v rodných Hostýnských horách, protože pochází z Kelče pod nejvyšší horou Hostýnských vrchů Kelčským Javorníkem. Se sportem začal v TJ SIGMA v Hranicích na Moravě, kde začal jezdit klasiku na silnici, ale později přesměroval svou pozornost na dráhu. Jirka byl stále lepší a lepší a proto o něj projevila zájem DUKLA Brno. Když jsem se Jirky ptal, proč si vybral za školu zrovna Jílovou, odpověděl mně, že se dočetl na webových stránkách školy o tom, že se ve škole hodně sportuje a žáci zde mají výtečné podmínky a předpoklady vyrůst do velkých sportovních rozměrů. To ho mimořádně zaujalo a šel studovat na naši školu, kde si vybral učební obor malíř. Jen pro pořádek, Jirka je žákem třídy MsM2 a čeká ho na Jílové ještě minimálně 1,5 roku studia.
Po náročných trénincích a pečlivé pozornosti trenérů začal získávat velké úspěchy. Jeho doménou se stala Olympiáda dětí a mládeže, kde získal zlaté medaile. Jeho nejlepšími disciplínami se staly KEIRIN, SPRINT, TEAM SPRINT a 1km s pevným startem, kde jako kadet dosáhl na český rekord 1:05,70 minut. Úspěchy ale získával také  ve sprintu na 500m a na 2km s pevným startem.

Dosavadní největší úspěchy: 8x mistr ČR ve sprintu ( Jirka se nyní připravuje na MS v Kodani )

Thumbnail
​​Malé curriculum vitae Jiřího Janoška:

Družstvo: DUKLA Brno
Trenér:    Zdeněk Nosek
Věková kategorie:  junior 
Reprezentace ČR: kadet ( z důvodu jeho mladého věku ještě neměl možnost reprezentovat
                                             ČR na ME, MS nebo na olympiádě )
 Sponzoři: REFLEX a NUTREND
 Výška a hmotnost:  174cm a 78 kg ( ve svalech )
 Sportovní vzor:  bývalý vynikající cyklista Chris HOYD 
 Záliby mimo cyklistiku: lední hokej, basketbal a doplňkově biker
 Oblíbená jídla:  steak, zelenina, brambory
 Oblíbené nápoje:  džusy, kofola
 Sportovní cíle: reprezentovat Česko tak dobře, aby dosáhl na evropské a světové medaile
 Jak dlouho dělá cyklistiku: 5 let 
 Oblíbený trenér: Oldřich Pivoda
 Utajený český rekord: v kadetech dosáhl na letmých 200m vynikajícího času 10,72s.
 Nejoblíbenější dráha: ve Vídni

Já mohu Jirkovi jen sdělit, že jsme rádi, že ho ve škole máme a budeme mu jistě přát, aby se mu u nás líbilo a aby se mu splnily všechny sportovní i lidské sny, protože Jirka je nejen skvělý sportovec, ale také bezvadný kluk s příkladnými lidskými vlastnostmi.

                                                    

KAMIL PULICAR

Jestli se dá o někom s nadsázkou říct, že je v dobrém slova smyslu fanatik svého sportovního řemesla, tak to dokonale platí na Kamila Pulicara. Kamil v červnu absolvoval maturitu ve studijním oboru dřevostavby a nyní studuje jednoleté studium v oboru elektrikář. Tento neuvěřitelně vitální mladík je něco jako malé perpetum mobile, nebo přesněji Jílovský FORREST GUMP. Možná bychom našli ještě další přezdívky, ale to není vůbec podstatné. Podstatnější je skutečnost, že jestli někdo něco dokonale miluje ( o tom, že muž miluje ženu a žena ještě více muže, všichni dobře víme, ale láska k nějaké lidské činnosti je často ještě silnější, než je láska muže k ženě nebo láska ženy k muži, protože to jak víme má se stále větší délkou soužití sestupnou intenzitu prožívání co se týče jejich vzájemné vášně, ale vášeň k činnosti, která nám přináší radost, je ještě silnější, ale především trvalejší ). Představte si, že se Kamil za rok a půl pravidelného každodenního běhání stal ultra maratóncem, který již patří do absolutní české špičky. Objíždí mnoho závodů a promiňte mně ten výraz, „nasírá“ jiné běžce, kteří trénují daleko více let, ale ještě zdaleka nedosáhli na takové výsledky, jaké dosáhl Kamil již nyní ! Někdo by o něm třeba řekl, že je něco jako „krásný blázen“ a nebyl by daleko od pravdy. Kdyby si Kamil nemohl denně zaběhat svou mnohakilometrovou dávku, byl by dozajista nemocný ze své „nečinnosti“. Kdyby se Kamilovi něco stalo a on by již nemohl běhat, nejspíš by ztratil svůj hlavní smysl života.

Pojďme ale k začátkům jeho sportovní seberealizace. Kamil začal provozovat turistiku v horách a řídil se „snahou dostat se dál a výš“, ale současně začal lézt i po horolezeckých stěnách. S běháním začal později a výrazným způsobem ho ovlivnil nejlepší český běžec dálkových běhů Dan Orálek ( ten má za sebou třeba běh napříč USA ). Byl jsem udiven tím, že mně Kamil sdělil přesné datum, kdy začal pravidelně běhat a bylo to dne 15.ledna 2012. Kamil bydlí ve Slatině a do školy vzdálenost 10km běhá ( občas jede na kole ) a po ukončení výuky běží zpět velkým obloukem, protože běží přes Hády v kopcovitém terénu a do Slatiny a naběhne na zpáteční cestě domů vzdálenost mezi 20-25 km.  Miluje běhání v horských oblastech ve vyšších nadmořských výškách ( zasvěcení ví, že si sportovním pohybem ve vyšších výškách sportovec zvyšuje počet červených krvinek a tím zlepšuje svou výkonnost a oddaluje nástup únavy ). Kamil běhá za MK SEITL Ostrava z důvodu, aby se mohl dostat na velké běžecké závody, protože jako jednotlivec bez klubové příslušnosti by měl hodně složité se na velké závody vůbec dostat.

Jeho největším úspěchem byla letošní kvalifikace na MS ve Walesu, kde reprezentoval ČR a skončil v běhu na 78km v ULTRA TRAIL na 38.místě. Pravidelně se zúčastňuje v rámci České asociace ultra maratónu. Letos skončil na 3.místě v ČR ( 1.místo obsadil jeho kamarád a světová špička v ultra maratónu Dan Orálek ).  Kamil se pravidelně účastní brněnských běžeckých pohárů, delších maratónských běhů ( např. Chřibský maratón ) a plánuje účast na větších zahraničních běžeckých akcích. Velmi cenným úspěchem je jeho 2.místo v extrémním závodě „Brněnský masakr“ na 61km v balíku 312 maratónců z celé ČR ve skvělém čase 5:17,41 hodin.

Thumbnail
​​

Malé curriculum vitae Kamila Pulicara:

trenér: jsem bez trenéra
sportovní výživa: různé gely s vitamíny a rychlými cukry
oblíbená strava: hlavně těstoviny na různé způsoby
sladkosti: tatranky, čokoláda ( hodně velké množství ) 
ovoce: hlavně banány s jogurtem, cereální tyčinky
tekutiny: hlavně voda
alkohol: žádný (  za rok vypiji asi 4 piva )
cigarety: nikdy jsem nekouřil
výška: 174cm
hmotnost: 63 kg
tep v klidu: 44 za minutu
sportovní vzor: žádný
motto: nikdy se nevzdávat
sportovní cíle: žádné nemám, největší radostí je pro mě běhání ( běhám pro samotnou běžeckou činnost, neběhám kvůli ocenění )
kolik spotřebuješ běžeckých bot: asi 10 párů za rok
oblíbená běžecká značka: NEW BALANCE
zázemí: v Brně ve Slatině bydlím sám ( „sám si vařím, sám si peru“ )

Kamil je výjimečným sportovcem s neskutečnou morálkou, kterou prokazuje nejen ve sportovních soutěžích, ale i v občanském životě, protože ví, co chce v životě dosáhnout, je komunikativní a oblíbený. Já mu přeji, aby se mu dařilo a běhání mu dělalo radost až do pozdního stáří.

Jiří RYPKA

​Velký vyznavač horských kol, horské cyklistiky ( dělá ji závodně a patří ve své věkové kategorii k absolutní české špičce ) a dlouhých běhů ( doplňkově ). Je velmi skromný a nenápadný mladík, který o svých úspěších vůbec nemluví. Jirka je absolvent učebního oboru montér suchých staveb a nyní studuje v prvním ročníku nástavbového studia stavební provoz. Je typem ctižádostivého žáka, který dokáže bez problémů skloubit nároky studia se svou sportovní činností. V červnu 2013 v Tachově pomohl našemu atletickému školnímu týmu k republikové zlaté medaili družstva svým ziskem bronzu v běhu na 3000m, což je pro něho ale moc krátká trať, protože Jirka miluje daleko delší běhy. Je pravidelným účastníkem brněnského běžeckého poháru, kde získal mnoho medailových ocenění. V běžeckém závodu „VOKOLO PRIGLU“ dne 12.října 2013 v běhu na 14.100m, kde běželo kolem 2000 lidí, získal v kategorii juniorů do 20 let bronz v čase 56: 16 minut, když ho porazili jen dva specialisté běžci.
Jeho doménou i nadále zůstává horský cyklistika, ve které se cítí jako ryba ve vodě. Jeho velkým snem je co nejdříve se prosadit v mužské kategorii, která je velmi kvalitní.  Jeho sponzorem je TERRY EXPERT ( firma, která se zabývá běžeckými poháry ). Curricullum vitae jsem s Jirkou vedl v článku o něm před dvěma roky a nechci opakovat stále stejné informace. Jisté je, že Jirka Rypka si pozornost zaslouží nejen svými úspěchy, ale také svou dobrosrdečnou povahou. Budeme mu držet palce, aby i nadále pokračoval ve svých úspěších, ale především, aby se mu dařilo v životě. Česká horská cyklistika bude talenty jako je Jiří Rypka v nejbližších letech moc potřebovat a je docela možné, že se mu podaří jít ve stopách olympijského vítěze Kulhavého.

Thumbnail
​​​                                                                                                             Mgr. Miroslav Holomek